AEK Oradea trece in derby-ul CJ de Minifotbal de Bad Boys

0
Posted December 21, 2017 by Lucian Popa in Altele sporturi

009bihorpenet.ro

Mult așteptatul derby dintre AEK Oradea și Bad Boys a întrunit așteptările spectatorilor care au înconjurat terenul 1 al Bazei Tineretului. Galerii, fumigene, fotbaliști de primă ligă, arbitri FIFA și multe goluri. Nici nu a început bine partida și Sebi Achim a încheiat cu un șut plasat o acțiune rapidă, pe contră a celor de la Bad Boys (0-1). Momentul psihologic s-a produs în minutul 11 când fostul internațional Zeno Bundea a înscris direct din corner (1-1).

Până la pauză Sfârlea a fructificat, cu o reluare simplă, din vole, pe colțul lung (2-1). După reluare Bad Boys a avut o șansă mare iar AEK, campioana Bihorului în 2015, 2016 și 2017 a majorat diferența prin Sami Grozav (3-1). A fost reușita care a rupt echilibru pentru că Andrei Ferik, proaspăt selecționat în naționala de tineret a României, a pus capăt meciului (4-1). Spre final, în 20 de secunde s-a înscris în ambele porți. Sfârlea a reușit dubla (5-1) iar campionul cu Astra lui Șumudică, Oros, a marcat la faza imediat următoare cu un șut sec, stabilind scorul final: 5-2 în favoarea lui AEK Oradea.

Partida a fost arbitrată, impecabil, de tandemul format din arbitrul FIFA, Tavi Șovre și de arbitrul de primă ligă, Laurențiu Danșa.

Patru jucători din prima ligă a României s-au aflat pe teren la AEK (Bundea, Sfârlea, Lazăr și Codoban) iar alți patru s-au aflat în componența lui Bad Boys (Oros, Achim, Todea și Neaga).

Un campion european la minifotbal a avut AEK în componență, pe portarul Vlad Ghețe (Croația 2015).

CASETA TEHNICĂ

AEK Oradea – Bad Boys 5-2 (2-1)

Au marcat: Bundea 11, Sfârlea 15, 46, Grozav 38, Ferik 41/Sebi Achim 2, Cristi Oros 47

AEK: Vlad Ghețe, Biro Francisc – Cosmin Letan, Florin Lazăr, Samuel Grozav, Claudiu Codoban, Andrei Ferik, Sebi Sfârlea, Zeno Bundea, Victoraș Dobrescu. Nu au evoluat din cauza unor accidentări, doi dintre jucătorii de bază ai echipei ”galben-negre” Răzvan Fărcuța și Andre Șumălan.

Bad Boys: Sergiu Motoș – Rică Neaga, Cristian Oros, Lucian Todea, Alin Maghiar, Sebi Achim, Alex Pantea, Bodri, Remeș.

*AEK va evolua, în jurul datei de 24 ianuarie, la Cupa Uniri de la Iași, unde vor participa cele mai bune 20 de echipe din România și Moldova.

BEIUȘENII TOT PE 1!

FCSB Beiuș rămâne pe locul 1 al ierarhiei după ce a câștigat un nou meci în sezonul regulat. Înaintea partidei AEK – Bad Boys; FCSB Beiuș s-a impus cu 5-1 în disputa cu Pokemon. Poate părea un rezultat lejer dar nu a fost chiar atât de ușor vreme de aproape 40 de minute. Pokemon a ratat un penalty la 0-0 prin Miki Beudean, a mai avut câteva oportunități după care Beiușul a deschis scorul la un șut plasat al lui Daniel Toma (cu stângul din lateral dreapta). Până la pauză Miki Beudean s-a revanșat și a restabilit egalitatea (1-1). Întregul meci s-a jucat într-un interval de (nici) trei minute: 39-41 în care ”binșenii” au înscris de 3 ori! Mădălin Trip a închis tabela după ce a reușit dubla iar FCSB Beiuș obține a 10-a victorie.

FCSB Beiuș – Pokemon 5-1 (1-1)

Au marcat: Daniel Toma 14, Rusu 39, Gavril 40, Trip 41, 50/Beudean 21

FCSB Beiuș: Silviu Odobasianu – Cristian Marcu (cpt), Daniel Toma, Vlad Silaghi, Adrian Ban, Olteanu, George Ciobriș, Călin Rusu, Mădălin Trip, Daniel Gavriș.

Pokemon: Tudor Ungur – Vasilică Puștiu (cpt), Miki Beudean, Cristi Jurcuț, Mădălin Vaida, Marcel Gal, Flaviu Filimon, Remus Nagy.