Au ratat sansa primului loc in grupa

0
Posted December 8, 2017 by Lucian Popa in Fotbal

steauaDupă tragerea la sorți a grupelor, FCSB își planificase realizarea a 18 puncte, iar după primele trei meciuri planul părea realizabil.

Numai că treptat, jocul echipei lui Dică a slăbit, iar ultimul meci din grupă a arătat o FCSB dezorientată, fără idei clare și care se bazează mai degrabă pe noroc.

FCSB a fost învinsă de formația elvețiană FC Lugano cu scorul de 2-1 (2-0), și a terminat pe locul al doilea în Grupa G a Europa League, cu 10 puncte.

Nicolae Dică i-a lăsat pe banca de rezerve pe Niță, Momcilovic, Pintilii și Gnohere, iar asta l-a costat. Roș-albaștrii au fost surprinși în minutul trei, când fundașul Fabio Daprela a prins un voleu de la 22 de metri, fără speranțe pentru portarul Andrei Vlad.

Lugano a mai dat o lovitură în min. 32, când Vecsei s-a întors fără probleme de lângă Larie și a dus scorul la 2-0. Oaspeții au fost foarte aproape de golul al treilea (34), dar Vlad a respins foarte bine șutul lui Bottani.

FCSB a preluat inițiativa în repriza secundă, dar dominația a fost sterilă, nereușind să îi creeze ocazii clare de gol. Echipa lui Dică a reușit să înscrie în min. 60, șutul lui Gnohere fiind deviat de Vladimir Golemic în propria poartă.

Până la final, FCSB nu a mai avut luciditatea să egaleze și a pierdut cu 1-2. În celălalt meci din grupă, Plzen a învins-o pe Hapoel Beer Sheva cu 2-0 și cehii au câștigat grupa, cu 12 puncte. FCSB s-a clasat pe 2, cu 10 puncte.

FCSB: Vlad – Enache, Larie, Bălaşa, Morais – Ov. Popescu, Nedelcu – Golofca (Man ’46), F. Tănase (Momcilovici ’61), De Amorim (Gnohere ’40) – F. Coman. Antrenor: Nicolae Dică.

Lugano: Da Costa – Yao (Bnou-Marzouk ’87), Kovacic, Golemic, Daprelà – Milosavljevic, Piccinocchi (Sabbatini ’41), Vecsei – Culina (Mihajlovic ’74), Bottani, Mariani. Antrenor: Pierluigi Tami.