Huszar Ingrid, performera delegatiei bihorene la Concursul Tarilor Central Europene

0
Posted December 10, 2017 by Lucian Popa in Altele sporturi

huszarPerformera celei de-a doua zile a Concursului Țărilor Central Europene la înot pentru juniori de la Târgoviște a fost, fără îndoială, Huszar Ingrid (foto),de la Crișul Oradea. Înotătoarea noastră a reușit o dublă de aur. Ea s-a impus la proba de 100 metri bras, cu timpul de 1:12:35, după care, în reuniunea de după-amiază,a câștigat și proba de 200 metri bras,cu performanța de 2:36:15.

România a mai obținut alte două medalii de bronz. Ștafeta masculină de 4X200 metri liber (Rareș Drugă, Ștefan Iacob, Leon Stan și Laurențiu Haiducu) a oprit cronometrele la 8:02:88, pentru o prezență pe podium, în timp ce ștafeta feminină de 4X200 metri liber (Clara Spînu, Andreea Chița, Claudia Țolea, Maysa Rațiu) a luat un alt bronz, cu timpul de 8:46:39.

Bilanțul total al delegației României, după două zile de concurs, este de 8 medalii, dintre care trei de aur și cinci de bronz. România ocupă, în clasamentul pe națiuni, un onorant loc 3 cu 174 de puncte acumulate, în urma puternicelor echipe din Ungaria și Polonia. Rezultatele complete ale competiției pot fi urmărite în fișierul asociat acestei cronici.