Monica Niculescu se califica in sferturi de finala la Hobart

0
Posted January 10, 2018 by Lucian Popa in Tenis

rsz_niculeDupă victoria cu Irina Begu, la capătul căreia și-a asigurat 48 de puncte WTA și 3.400 de dolari, Monica Niculescu a întâlnit-o în turul doi pe americanca Varvara Lepchenko, jucătoare de mână stângă.

Jucătoarea aflată pe locul 64 WTA a trecut în primul tur cu 6-0, 7-6 de germanca Mona Barthel.

Monica Niculescu (foto) a câştigat toate cele trei partide directe cu Lepchenko (31 ani, 64 WTA), în 2008 în primul tur la Montreal, cu 6-1, 6-2, în 2010, tot în prima rundă al Montreal, cu 6-3, 6-1, şi în 2015 la Nottingham, cu 4-6, 6-3, 6-1, în primul tur.

În primul set, Monica Niculescu (foto) a reușit break-ul reușind la finele unui dispute echilibrate să se impună cu 6-4. A urmat un al doilea set extrem de disputat, Monica a condus cu scorul de 5-2 și a servit pentru meci. Lepchenko a părut mult mai obosită, și a cedat în final. Așadar 6-2 pentru Niculescu și calificare în turul următor.