Barca egala lui Chelsea, Bayern deja calificata

0
Posted February 21, 2018 by Lucian Popa in Fotbal

atacheaRemiza obtinuta pe “Stamford Bridge” o face pe Barcelona favorita la calificarea in sferturile Champions League, insa soarta dublei manse este departe de a fi stabilita. Chelsea a fost echipa cu ocaziile mari de gol, in timp ce catalanii au dominat la capitolul posesie. Returul de pe “Camp Nou” se anunta unul foarte interesant.

Willian a fost ghinionistul serii la Londra, desi a reusit sa marcheze pentru gazde (62′). Brazilianul a trimis de doua ori in bara portii catalane, dupa niste executii care l-au transformat intr-un simplu spectator pe Ter Stegen.

Dupa o faza marca Andres Iniesta, Messi a inchis tabela cu un sut pe coltul scurt (75′), iar Barcelona devine in urma acestui rezultat favorita la calificarea in sferturile Champions League.

Bayern se poate gandi deja la sferturile Champions League, bavarezii “castigand” acest drept dupa succesul cu 5-0 obtinut pe “Allianz Arena” in fata celor de la Besiktas. Un rol important in aceasta victorie l-a avut si Ovidiu Hategan, cel care l-a eliminat pe Domagoj Vida inca din minutul 16 al confruntarii.

Cu un om mai putin, turcii au fost “carne de tun” pentru puternicul lider din Bundesliga.

Au marcat: Thomas Muller ’43, ’66, Coman ’52, Lewandovski ’79, ’88.