Irina Begu ajunge in turul secund la Acapulco

0
Posted February 27, 2018 by Lucian Popa in Tenis

irina-begu-roland-garrosIrina Begu s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA, de la Acapulco, Mexic, după o victorie cu multe emoţii în faţa Christinei McHale, scor 3-6, 6-2, 6-4.

Sportiva din Statele Unite ale Americii a dominat începutul jocului şi după doar câteva game-uri conducea cu 4-0, pe tabelă.

Irina Begu (foto) a reuşit să revină în meci şi a câştigat următoarele două game-uri, fiind la un singur punct de break-ul care ar fi adus-o la 4-3, însă, McHale şi-a păstrat calmul şi a dus scorul la 5-2, iar în cele din urmă a închis primul act cu 6-3.

Begu a reuşit să îşi ridice semnificativ nivelul jocului în setul al doilea, pe care de altfel l-a câştigat cu 6-2, într-un set în care a izbutit să facă nu mai puţin de trei break-uri.

Românca a dominat cu autoritate schimburile de pe fundul terenului şi avea un moral excelent înaintea ultimului set.

Jucătoarea din România a început greu setul decisiv şi a cedat primul game, pe propriul serviciu, dar a reuşit imediat re-break-ul. Cele două jucătoare au mers cap la cap până în game-ul şase, moment în care Irina a reuşit break-ul decisiv şi a avea să închidă meciul cu 6-4.

Irina Begu, cap de serie numărul 5, se va duela în optimile de finală cu Veronica Cepede, jucătoare care a eliminat-o pe Belinda Bencic în primul tur, 4-6, 7-6 (1), 6-3. Reprezenanta României şi-a asigurat un cec în valoare 3.310 $ și 30 de puncte WTA.