Tricolorii, invinsi la limita si eliminati din competitie

0
Posted February 3, 2018 by Lucian Popa in Fotbal

LJUBLJANA, SLOVENIA - FEBRUARY 02:  Petro Shoturma of Ukraine and Paulo Ferreira of Romania in action during the UEFA Futsal EURO 2018 group C match between Romania v Ukraine at Stozice Arena on February 2, 2018 in Ljubljana, Slovenia.  (Photo by Harold Cunningham - UEFA/UEFA via Getty Images)

După eșecul anticipat din partida cu Portugalia, scor 4-1, naționala României de fotbal în sală a jucat a doua partidă la Campionatul European contra Ucrainei. Ucrainienii sunt pe locul 8 în lume și au o națională cu prezență constantă la această competiție.

România a început excelent meciul și a condus cu 2-0. Savio a deschis scorul în minutul cinci, iar Ignat a majorat diferența în minutul 11. Tricolorii au fost aproape să intre cu un avantaj decisiv la pauză, doar că Ucraina a reușit să înscrie prin Korolyshyn (min.20).

În partea secundă, tricolorii au abordat o tactică ofensivă. Antrenorul Robert Lupu a decis ca portarul să fie scos pe fazele de atac. O inițiativă curajoasă, dar și foarte riscantă în același timp.

Ucraina a egalat prin Pediash (min.28), iar lovitura de grație a fost dată în ultimul minut al confruntării. Pe un atac al României, ucrainienii au recuperat mingea și au marcat în poarta goală prin Shoturma.

Din nefericire, România pierde cu 2-3 în fața Ucrainei și este matematic eliminată de la Campionatul European.

Din grupa C, Portugalia și Ucraina vor merge în sferturi, însă rămâne de stabilit și ordinea finală după meciul direct.

Echipa României: 12. Tonița – 2. R. Matei, 7. Ignat, 11. Savio, 18. Paulo Ferreira. Antrenor: Robert Lupu
Rezerve: 1. Iancu – 3. Cr. Matei, 6. Răducu-cpt., 8. Cireș, 9. Felipe Oliveira, 10. Stoica, 15. Szocs, 17. Csoma, 20. Pânzaru

Echipa Ucrainei: 1. Ivanyak-cpt. – 4. Razuvanov, 7. Mykola Grytsyna, 11. Mykhailo Grytsyna, 14. Shoturma. Antrenor: Oleksandr Kosenko
Rezerve: 12. Lytvynenko, 17. Tsypun – 5. Khamdamov, 8. Korolyshyn, 9. Sheremeta, 10. Zhurba, 15. Bilotserkivets, 18. Lysenko, 19. Pediash