Alex Cret, locul cinci la Cupa Europeana de la Zagreb

0
Posted March 16, 2018 by Lucian Popa in Altele sporturi

cretÎn urmă cu puțin timp, la Zagreb s-a desfășurat un concurs foarte important pentru cadeți, concursul de Cupa Europeană, la care au participat aproape 800 de sportivi și sportive din 37 de tari.
Spre bucuria noastră, din delegația României, au făcut parte și 3 sportivi de la Lps-Css Liberty Oradea, componenți ai Lotului Național de Judo Cadeți și anume:
– Popa Alexandru 60 kg
– Fodor David 73 kg
– Cret Alex George 81 kg
Dintre ei, cea mai buna evoluție a avut-o Alex George Cret, care a ocupat locul 5 la categoria 81 kg, care a câștigat primele 4 meciuri susținute in compania: britanicului Reid, a cehului Ivanka, a israielianului Zurat și a bielorusului Trompel, ajungând in semifinala categoriei, unde din păcate a pierdut la Golden score in fata francezului Ngayab Hanbou.
Dezamăgit și demoralizat de înfrângerea din semifinala, nu a reușit sa se mobilizeze suficient in meciul pentru bronz, pierzând și in fata slovenului Brod, clasându-se astfel pe locul 5 al categoriei 81 kg.
Ceilalți orădeni au câștigat câte un meci și au pierdut in turul 2:
– Alexandru Popa a câștigat la Ippon in fata ukrainianului Burlaka, pierzând apoi in fata francezului Julien.
– David Fodor a câștigat in fata ungurului Otvos, pierzând apoi in turul următor in fata ukrainianului Batii….
La Zagreb echipa României a câștigat o medalie de aur la 73 kg prin sportivul Adrian Șulcă de la Cluj și 4 lic 5, 3 la feminin și prin Alex George Cret la masculin.
Sportivii orădeni de la Lps-Css Liberty sunt pregătiți de Prof. Emil Morar.