Clasari pe podium la Campionatul Național de Taekwon-do ITF

0
Posted March 8, 2018 by Lucian Popa in Altele sporturi

karateOrădenii de la CS “Tae-Kyon” şi-au adjudecat 16 medalii la Campionatul Naţional de Taekwon-do I.T.F. de la Baia Mare

În perioada 2-4 martie, la Baia-Mare s-a desfăşurat Campionatul Naţional de Taekwon-do I.T.F., organizat cu fast de către Federaţia Română de Taekwon-do I.T.F., în colaborare cu Clubul Sportiv „Ştiinţa Dragonul” Baia-Mare.

Competiţia s-a adresat sportivilor juniori II-III (copii), juniori I (14-18 ani) şi seniori (+18 ani), iar la start s-au aliniat 402 de competitori, proveniţi de la 19 cluburi sportive din întrega ţară, 48 de arbitri şi 47 de antrenori.

Evenimentul a fost de o mare importanţă pentru taekwon-do-ul românesc, stabilind campionii naţionali pe anul 2018, în vederea formării Lotului Naţional care va reprezenta ţara noastră în acest an la Campionatul European de la Maribor (Slovenia), din luna aprilie.

Competiţia a cuprins 5 probe de concurs: tull (individual şi echipe), luptă (individual şi echipe), tehnici speciale (individual şi echipe), spargeri forţă (individual şi echipe) şi luptă tradiţională.

Municipiul Oradea a fost reprezentat de două cluburi sportive, C.S. Tae-Kyon Oradea şi C.S. Wolf Oradea. Clubul Sportiv ,,Tae-Kyon” Oradea, condus de preşedinte Alexandru Sas 4 Dan, a participat la aceste întreceri cu un număr de 14 sportivi, obţinând 16 clasări pe podiu, cu doi arbitri (Vlad Găvruţa şi Andrei Mladin) şi trei antrenori (Alexandru Sas, Cătălin Topai şi Andrei Birta).

„Sunt mulţumit de rezultatele excelente obţinute de către sportivii mei, a fost o competiţie foarte grea, am avut înainte o perioadă lungă de pregătire, continuăm în această lună cu un examen de centură, iar în luna aprilie aşteptăm cu interes Campionatul European care se va desfăşura în Maribor-Slovenia”, a declarat Alexandru Sas, preşedintele Clubului Sportiv,, Tae-Kyon” Oradea.

Rezultatele orădenilor au fost însă următoarele:

Locul I şi campioni naţionali: Pop Denisa Sorina la tull individual juniori II centuri colorate 12-14 ani (9-6 Gup) feminin, Găvuţa Rareş la tull individual juniori II centuri colorate 12-14 ani (9-6 Gup) masculin şi la luptă individual juniori II 12-14 ani -45 kg masculin

Locul II şi vicecampioni naţionali: Găvruţa Vlad Andrei la luptă individual seniori -70 kg masculin, Birta Andrei la luptă individual seniori -78 kg masculin, precum şi echipa de seniori masculin alcătuită din: Topai Cătălin, Găvruţa Vlad şi Birta Andrei, la proba de tehnici speciale

Locul III: Sarca Alexandru la luptă individual juniori III, 10-12 ani, -40 kg masculin, Borza Maia la luptă individual juniori II, 12-14 ani, -55 kg feminin, Opriş Matia Elisei la luptă individual juniori II, 12-14 ani, -40 kg masculin, Vasarhelyi Erik Krisztian la luptă individual juniori I -56 kg masculin, Karancsi Patrik Andrei la tehnici speciale individual juniori III, 10-12 ani masculin, Mladin George Andrei la luptă individual juniori I, -68 kg masculin şi la tehnici speciale individual juniori I masculin, Găvruţa Vlad Andrei la tull individual seniori centuri negre 1 Dan, masculin şi Topai Cătălin la luptă individula seniori -78 kg masculin tehnici speciale individual seniori masculin.


Despre autor

Lucian Popa

Lucian Popa este proprietarul cotidianului online Arena Bihoreana, avand o bogata experienta ca si corespodent sportiv.

0 Comentarii



Fii primul care comenteaza!


Adauga un comentariu


(obligatoriu)