Generatia unei sanse enorme, ratata doar din propriile greseli

0
Posted March 28, 2018 by Lucian Popa in Nevoia de exprimare

rsz_atacRar mi-a fost dat să văd în sport atât de multă prostie pe metru pătrat. Și nu oriunde, la naționala Under 19 de fotbal a României. Sper și înclin să cred că nu e doar specific românesc. Se întâmplă și în alte țări. Sunt două momente care mi-au atras atenția într-un mod cu totul special. Negatic, binențeles. România a ratat incredibil calificarea la Campionatul European din vara acestui an (are loc în Finlanda), după ce a primit un gol în minutul 92…Tricolorii au pierdut cu 2-1 meciul cu Ucraina, după o partida pe care echipa antrenată de Adrian Boingiu a încheiat-o cu doi jucători eliminați…

Primul moment a fost unul greu de acceptat. În minutul în care a fost schimbat, Mățan, jucătorul cu numărul 10 în echipa națională, a avut cuvinte extrem de jignitoare la adresa antrenorului. Cu ajutorul camerelor tv, pur și simplu l-a înjurat de morți. Și nu o dată, de mai multe ori. Deși provine de la Academia lui Gheorghe Hagi, educația lui lasă mult de dorit. Adică antrenorul te bagă titular și când te schimbă, îi iei morții în p… Chiar că sunt dezgustat de acest așa zis, jucător de viitor.

Celălalt moment a fost unul de-a dreptul penibil, care nu-și are loc pe niciun teren de fotbal din lume. Moruțan a deschis scorul în minutul 77. Bucuros nevoie mare dupa golul înscris, Moruțan și-a dat tricoul jos, primind astfel al doilea cartonaș galben. Băi băiatu-le, nu știu cine te crezi, dar și din cauza ta, o generație a rămas acasă de la un Turneu final. Nu este numai el vinovat, dar sincer este principalul vinovat. Toată viața te va urmări acest moment, exact ca și pe Prunea în meciul cu Suedia, atunci când Andersson a sărit cu capul mai sus decât el cu mâinile. Oare o să învețe Moruțan ceva din acest meci. Sau din această campanie, oricum deja e prea târziu.

Educația și disciplina la nivelul echipelor de juniori și tineret, lipsesc cu desăvârșire. Vor trece mulți ani până când o generație nu va sta cu fundul în poartă la un meci decisiv, când are nevoie de meci egal și pierde. Cu tot respectul, această generație nu cred că merita să meargă la Europene. Nu așa trebuie să se comporte o echipă cu pretenții iar despre unii jucători, prefer să îmi țin ideile personale pentru mine…