Juventus intoarce rezultatul dupa pauza si ajunge in sferturi

0
Posted March 8, 2018 by Lucian Popa in Fotbal

juveFormaţia Manchester City a fost învinsă, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, de echipa FC Basel, în manşa secundă a optimilor Ligii Campionilor, dar s-a calificat în sferturile competiţiei datorită victoriei cu 4-0 din tur.
Golurile au fost marcate de Gabriel Jesus ‘8 pentru gazde şi Mohamed Elyounoussi ’17 şi Michael Lang ’71 pentru FC Basel.

Potrivit UEFA, reuşita lui Jesus a fost golul cu numărul 100 al echipei Manchester City în Liga Campionilor.

Manchester City: Bravo – Danilo, Stones, Laporte, Zinchenko – Gündogan (Diaz ’66), Yaya Touré – Bernardo, Foden (Adarabioyo ’89), Sané – Jesus. Antrenor: Josep Guardiola

FC Basel: Vaclik – Lang, Lacroix, Suchy, Riveros – Frei, Serey Dié – Bua (Stocker ’68), Zuffi, Elyounoussi – Oberlin (Van Wolfswinkel ’74). Antrenor: Raphael Wicky

Tragerea la sorţi a sferturilor de finală ale LC va avea loc la 16 martie

De asemenea formaţia Juventus Torino a învins, miercuri seară, în deplasare, cu scorul de 2-1, echipa Tottenham Hotspur, în manşa secundă a optimilor Ligii Campionilor, revenind după ce a fost condusă cu 1-0, şi s-a calificat în sferturile competiţiei.

Golurile au fost marcate de Son ’39 pentru Tottenham şi Higuain ’64 şi Dybala ’67 pentru Juventus.

În tur, scorul a fost 2-2.

Tottenham Hotspur: Lloris – Trippier, Vertonghen, Sanchez, Davies – Dier (Lamela ’74), Dembelé – Dele Alli (Llorente ’86), Eriksen, Son – Kane. Antrenor: Mauricio Pochettino

Juventus Torino: Buffon – Barzagli, Benatia (Lichtsteiner ’61), Chiellini, Alex Sandro – Pjanic, Khedira, Matuidi (Asamoah ‘60) – Costa, Higuain (Sturaro ’84), Dybala. Antrenor: Massimiliano Allegri