Simona Halep calificare cu mari emotii in turul trei la Miami Open

0
Posted March 22, 2018 by Lucian Popa in Tenis

halepÎn cursul serii de miercuri 22 martie, liderul mondial WTA, Simona Halep a debutat la Miami Open, turneu important prin prisma punctelor puse în joc și a valorii premiilor. Românca (foto) a jucat contra franțuzoaicei Oeane Dodin, în turul secund, meciul desfășurându-se pe terenul principal.

Din păcate pentru ea, cu o problemă medicală, Simona Halep a cedat primul set cu scorul de 3-6.

A urmat un al doilea set în care Simona a condus cu scorul de 2-0 și 4-2. În cele din urmă numărul unu mondial a reușit să se impiună în setul secund cu scorul de 6-3.

Vom avea set decisiv. Dodin a început mai bine setul și a impus ritmul. Simona Halep a avut în continuare probleme cu o contractură, dar jocul ei nu s-a ridicat la nivelul așteptărilor. Aceasta primește avertisment din partea arbitrului, iar următoarea decizie este la limită.

Dublă greșeală pentru Simona și Dodin face break-ul. Constănțeanca recuperează break-ul, setul este relansat. 4-4 și meciul continuă. Dodin preia conducerea, din nou egalitate 5-5.

Simona Halep, reușește break-ul și va servi pentru meci, ceea ce s-a și întâmplat 7-5 în decisiv.