Simona Halep, victorie mare si calificare in semifinale la Indian Wells

0
Posted March 14, 2018 by Lucian Popa in Tenis

simo 1În cursul nopții de miercuri spre joi, Simona Halep, liderul clasamentului mondial, a jucat în sferturi de finală la Indian Wells cu croata Petra Martic. Simona Halep (foto) a reușit să-și adjudece primul set cu scorul de 6-4.

A urmat un al doilea set în care adversara româncei a început mai bine și a condus cu scorul de 3-0. Petra Martic părea să-și adjudece în cele din urmă setul, dar românca a revenit și a egalat situația 5-5. A urmat un tie-break, Petra a închis setul, 7-6. Egalitate la seturi, scor 1-1.

Martic a avut inițiativa, din nou în setul decisiv, a condus cu 3-1. Simona Halep a revenit si a egalat situația 3-3, preluând totodată conducerea 4-3. Campioana noastră a servit pentru a închide meciul, ea jucând perfect fiecare punct reușind să-și adjudece partida. 6-3 în decisiv.