Tinerii judoka bihoreni urca pe podium la Campionatul National de copii

0
Posted March 13, 2018 by Lucian Popa in Altele sporturi

judoÎn perioada 09-11 martie s a desfasurat la Rm. Vâlcea finala Campionatului National de Juniori lll U-15.

La Campionatul Național au participat un numar de 350 de sportivi din toata tara.
Sportivele de la CS Crisul au obtinut un loc 5, prin sportiva Cozma Roxana la categoria 48 kg, care a luptat 5 meciuri din care a castigat primele 3 meciuri cu sportive de la Iași, Onești si Cluj si a pierdut 2, intrarea in finala a pierdut cu o sportiva de la CSS Iași iar pentru medalia de bronz a pierdut cu o sportiva de la CSS Galați.

În întrecerea pe echipe de a doua zi echipa Euroregiuni 6 N-V la feminin (foto) a obtinut medalia de bronz.

Din echipa au facut parte si sportivele de la CS Crisul, Cozma Roxana la 48 kg si Pintea Briana la +63 kg. De asemenea judoka de la LPS Bihorul au obținut rezultate foarte bune. Bodea Raul 55 kg, Șarlota Lungu 57kg șiJurcă Carina +63 kg au terminat competiția pe cea mai înaltă treaptă a podiumului.

Raul Costin 55 kg și Fodor Jesica 44 kg au terminat pe locul secund în timp ce Popa David 38 kg, Raul Dobocan 66 kg și Julian Pfeiler +73kg au încheiat pe locul al treilea. Judoka orădeni sunt pregătiți de Alexandru Goncearenco, Aurelian Fleisz, Emil Morar și Olimpia Ianc.