CSM Bucuresti aproape de calificarea in Final Four-ul Ligii Campionilor

0
Posted April 8, 2018 by Lucian Popa in Handbal

csmCSM Bucureşti a câştigat categoric meciul cu formaţia franceză Metz 34-21 (19-13) şi a făcut un pas mare spre turneul Final Four al Ligii Campionilor la handbal feminin, după victoria în prima manşă a sferturilor de finală ale competiţiei.

Într-o atmosfera incendiara in Sala Polivalenta din Bucuresti, campioana Romaniei s-a impus in fata campioanei Frantei la o diferenta incredibila de 13 goluri, scor 34-21 (19-13).

Mansa retur e programata pe 15 aprilie, in Franta.

Cu Per Johansson pe banca, sosit in urma cu doar doua saptamani in locul lui Helle Thomsen, CSM Bucuresti a reusit unul dintre cele mai bune meciuri din istorie in fata lui Metz.

Cristina Neagu, Isabelle Gullden si compania au jucat aproape de perfectiune si doar printr-o minune mai pot rata prezenta, pentru a 3-a oara consecutiv, intre primele patru formatii din Europa.

Metz HB, care pentru unii specialisti pleca drept favorita in aceasta confruntare, a trait doar prin slovena Ana Gros, insa aceasta a disparut complet din joc in partea secunda, ca de altfel toata echipa franceza.

O repriza secunda in care Metz a reusit doar 9 goluri, dupa ce n-a marcat in primele 10 minute ale ei.