CSM Bucuresti pentru a treia oara consecutiv in Final Four

0
Posted April 15, 2018 by Lucian Popa in Handbal

csmAvantajul de 13 goluri obținut în manșa tur nu a mai părut la fel de mare în Franța, acolo unde CSM a avut o evoluție modestă. Metz a dominat cu autoritate returul disputat împotriva campioanei României, de mai multe ori gazdele având avantaj de nouă goluri pe tabelă. Bucureștiul ajunge totuși în Final Four-ul Ligii Campionilor la handbal feminin (20-27), fază a competiției unde se mai află Gyor (campioana en-titre), Rostov-Don și Vardar.

După o evoluție încântătoare în tur (victorie cu 34-21), CSM-ul a crezut că manșa retur va fi o formalitate (ceea ce ar fi trebuit de altfel să fie). Campioana României a evoluat fără o ambiție fantastică, avantajul de 13 goluri fiind un motiv numai bun pentru relaxare.

Metz nu a refuzat “cadourile” adversarelor și și-a văzut liniștită de treabă. Cel mai mare avantaj din prima repriză a fost de șase goluri (la pauză s-a intrat cu 14-9 pentru gazde).