Desi a debutat slab, Simona Halep merge in turul secund la Roland Garros

0
Posted May 30, 2018 by Lucian Popa in Tenis

simoSimona Halep (1 WTA) a debutat la ediția din acest an a Roland Garros-ului an abia în a patra zi de concurs.

Ploaia și întunericul au făcut imposibilă desfășurarea partidei cu Alison Riske (83 WTA), programată inițial marți. Confruntarea Halep vs Riske a debutat foarte slab pentru româncă care a fost practic de nerecunoscut în primul set.

Dealtfel a și cedat în acest prim set scor 2-6.

A urmat un al doilea set fără istoric, în care Simona Halep (foto) și-a îmbunătățit mult jocul și loviturile câștigătoare. În cele din urmă așa cum era normal a fost s-a restabilit egalitatea 1-1. În setul decisiv, Simona Halep a condus cu scorul de 3-0 și 4-1. Halep a făcut break-ul și a servit pentru meci. A închis meciul clar cu un categoric 6-1.