AEK Oradea aproape de semifinalele Campionatului Regional

0
Posted June 9, 2018 by Lucian Popa in Fotbal

fotbalbihorpenet.ro

Campioana Bihorului la minifotbal, AEK Oradea s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Regional care se desfășoară la Arad.

Turneul Regional Nord Vest reunește 20 de echipe repartizate în patru grupe de câte cinci echipe. Primele două clasate din fiecare grupă se califică în sferturi.

A doua echipă a Bihorului, în competiție, Bad Boys are șanse mici de calificare după ce a cedat în primele două jocuri. Sferturile de finală sunt programate în această seară.

Miza este locul unu la acest turneu, poziție care asigură licența de participare în Champions League.

AEK a obținut două victorii, 1-0 cu Nordic Baia Mare (gol marcat de Andrei Ferik) și 3-0 cu Turda, la masa verde.

De asemenea echipa condusă de Spiros Baltsavias a adunat alte patru puncte din două egaluri dar cu victorii la penalty-uri: 1-1 cu NHN (2-1 la 7 metri) și 2-2 în această dimineață de sâmbătă, în derbyul grupei, cu BNT Cluj.

Au marcat în timpul de joc Șumălan și Letan. La 7 metri a fost 7-6!!!

AEK este singură de primul loc în grupă indiferent de ultimele rezultate din faza grupelor.

Grupa A (Joga Bonito Alba Iulia, FC Premier Arad, Generația 88 Dej, Euro GSM Cluj Napoca și MG Alba Iulia)

Grupa B (BNT Cluj Napoca, AEK Oradea, Uniți sub Tricolor Turda, Nordic Boys Baia Mare și HNH 1919 Florești)

Grupa C Rancan Baia Mare, CS Luceafărul Florești, Young Boys Cugir, Autovip Șimleu Silvaniei și Șoimii Simand Arad)

Grupa D (Dia Guard Divino Zalău, Lin&Ema Alba Iulia, Aptiv Sânicolau Mare, AC Luciano Arad și Bad Boys Oradea)