Judoka oradean Alex George Cret, campion balcanic de cadeti

0
Posted June 4, 2018 by Lucian Popa in Altele sporturi

cretÎn perioada 01-03 iunie, in localitatea Bihac (BIH), s-au desfășurat Campionatele Balcanice de judo, pentru cadeți, sportivi sub 18 ani.
Judo-ul orădean a fost reprezentat de 4 sportivi, legitimați la Liberty Lps-Css Oradea, pregătiți și însoțiți la aceasta competiție de prof. Emil Morar, care au obținut următoarele clasări:
– Alex George Cret (foto), ctg 81 kg – loc 1, medalie de aur și titlul de Campion Balcanic.
– David Fodor 73 kg și Alexandru Popa 60 kg, doar locurile 5, învinși in semifinale și in finalele mici, pentru locul 3.
– Tudor Blahuta 90 kg, loc 7.
Alex George Cret a avut din nou o evoluție buna, in limitele categoriei 81 kg, el învingându-și clar toți adversarii întâlniți, in ciuda faptului ca se afla intr-o perioada mai grea de pregătire, cu o luna înainte de Campionatele Europene de Judo Cadeți, ce se vor desfășura la Sarajevo.
Traseul sau de la Balcaniada a fost:
– Victorie la Ippon in fata bosniacului Vucurevici
– Victorie la Ippon in fata turcului Demirtas in semifinala
– Victorie la Ippon in finala in fata bulgarului Dinev.
De asemenea echipa masculină de cadeți a României a ocupat locul 1, in clasamentul pe echipe, devansând echipele Turciei, loc 2 și Greciei loc 3.
Echipa feminină a României s-a clasat pe locul 2, după Turcia și înaintea Muntenegrului.