Simona Halep va juca in ultimul act la Roland Garros!!!

0
Posted June 7, 2018 by Lucian Popa in Tenis

simoAl doilea turneul de Grand Sleam din 2018 att la feminin cât și la masculin a ajuns în fazele semifinale. Simona Halep a întâlnit-o pe Garbine Muguruza pentru un loc în ultimul act.

Simona Halep a început agresiv semifinala cu Muguruza şi a făcut rapid break. Românca a câştigat cingi game-uri consecutive iar la 5-1, Halep şi-a pierdut serviciul. A fost însă singurul game câştigat de iberică în primul set. Românca a câștigat clar primul set cu 6-1.

A urmat un set al doilea mult mai echilibrat. Muguruza condus cu 3-1, Simona a revenit și a redus din handicap. În cele din urmă a egalat situația 4-4. Constănțeanca s-a mobilizat foarte bine și a reușit să conducă cu scorul de 5-4. Muguruza urma la serviciu. Simona Halep a avut trei mingi de meci. A fructificat prima și a închsi setul cu 6-3. Unul dintre cele mai bune meciuri ale Simonei.