Simona Halep, victorie in minimum de seturi si calificare in optimi

0
Posted June 3, 2018 by Lucian Popa in Tenis

simoSimona Halep (1 WTA) s-a calificat în optimile de finală de la Roland Garros, după o victorie în minimum de seturi reușită în fața nemțoaicei Andrea Petkovic (107 WTA), scor 7-5, 6-0.

Primul set al întâlnirii de pe Terenul 18 a fost unul extrem de echilibrat, cu multe răsturnări de situație, Halep fiind nevoită să revină de la 0-2.

Accidentarea nemţoaicei din startul manșei a doua a schimbat însă complet jocul. Petkovic s-a deplast foarte greu în teren, nu a mai putut menține același nivel, iar liderul mondial a defilat. În runda următoare, Halep (foto) o va înfrunta pe Elise Mertens (Belgia, 16 WTA).

“M-am aşteptat să am un meci greu. Am mai jucat cu ea în semifinale aici, în 2014. A fost o bătălie foarte grea în primul set. Psihologic m-am bucurat că mi-am adjudecat setul. E o adversară redutabilă. Am căutat să rămân în schimburi chiar dacă e mai puternică decât mine”, a spus Halep, după meci, pentru Eurosport. “E ceva fabulos. Nu e un teren mare, dar atmosfera a fost frumoasă pentru mine. M-am simţit bine”, a mai spus Halep.
Pentru calificarea în optimi, Halep va primi un cec în valoare de 222.000 de euro şi 240 de puncte WTA.
Singura întâlnire dintre Halep și Mertens a avut loc chiar în acest an, în turul doi de la Madrid, unde liderul mondial s-a impus cu 6-0, 6-3.
În turul trei, Elise Mertens (Belgia, 16 WTA), cap de serie 16, a trecut de Daria Gavrilova (Australia), locul 24 WTA şi cap de serie 24, scor 6-3, 6-1, după 62 de minute de joc.