Fandly Mark, campion national de juniori mici

0
Posted July 22, 2018 by Lucian Popa in Atletism

rsz_campionÎn urmă cu câteva zile la București au avut loc Campionatele Naționale de juniori  3 ale României.

Delegația județului Bihor a fost formată de atleți legitimați la LPS Bihorul și Colegiul Național Mihai Eminescu.

Cel mai bun rezultat al delegației a fost realizat de orădeanul Fandly Mark (foto pe prima pozitie) cel care în proba de 800 m a devenit campion național cu timpul de 1,59,06 min.

De asemenea colega lui Rengle Maria a terminat pe locul secund devenind vicecampionă națională înproba de inaltime locul, asta după ce a trecut peste ștecheta înălțată la 1,69 m.
Tentea Darius a terminat pe locul cinci proba de 1 500m cu timpul de 4,30,57 min, în timp ce stafeta de 4×100 m a CN Mihai Eminescu a terminagt în imediata apropierea podiumului. Componența a fost
Hegedus L. Drimba A. Tentea D Fandly M. locul 4, timpul fiind 47,68 sec.

Atleții Colegiului Național Mihai Eminescu, sunt antrenați de Florin Indrie.

De asemenea Horațiu Sabău a terminat pe locul al treilea și a cucerit medalia de bronz în proba de triplusalt cu performanța de 12,91, sportiv legitimat la LPS Bihorul, antrenor Virgil Preda. Alexandra Bărcui a încheiat proba de 2 000 m obstacole cu timpul 7,41,06, din păcate pentru ea ratând de puțin medalia. Colega ei Coita Denisa a terminat firnala probei de 100 m cu timpul de 13,42 pe locul șapte. Cele două sunt antrecate de Robert Olah.