Franta reuseste o victorie magnifica in finala Cupei Mondiale

0
Posted July 15, 2018 by Lucian Popa in Fotbal

rsz_frantaFranta este noua campioană mondială la fotbal după victoria 4-2 (2-1) în fața Croaţiei.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Mandzukici autogol, Griezmann din penalty, Pogba și Mbape în timp ce pentru învinși a punctat  Perisic și Mandzukici.
Campioană mondială în 1998, când a organizat turneul final, după 3-0 cu Brazilia în finală, Franţa a mai jucat în ultimul act la CM în 2006, în Germania, când a pierdut la loviturile de departajare, în faţa Italiei.

Croaţia se află pentru prima oară în finala Cupei Mondiale, fiind a 13-a echipă din istorie calificată în ultimul act. În 1998, Croaţia a ocupat locul 3 la CM, fiind eliminată în semifinale chiar de Franţa.

Didier Deschamps a devenit al treilea selecţioner care câştigă finala CM din postura de antrenor şi jucător, după brazilianul Mario Zagallo şi germanul Franz Beckenbauer.

Franţa a câştigat grupa C, după ce a învins Australia, scor 2-1, Peru, scor 1-0 şi a remizat cu Danemarca, scor 0-0.

În optimi, Franţa a trecut de Argentina, scor 4-3, în sferturi de Uruguay, scor 2-0, iar în semifinale de Belgia, scor 1-0.

Croaţia s-a impus în grupa D, cu trei victorii: 2-0 cu Nigeria, 3-0 cu Argentina şi 2-1 cu Islanda.

În optimi, Croaţia a trecut de Danemarca, scor 4-3, la loviturile de departajare, în sferturi de Rusia, tot la loviturile de departajare, scor 6-5, iar în semifinale de Anglia, scor 2-1, după prelungiri.