Alin Firfirica, un onorant loc șapte la aruncarea discului

0
Posted August 9, 2018 by Lucian Popa in Atletism

rsz_firmfiTrei sportivi români au evoluat în această seară la Campionatele Europene de atletism de la Berlin.

Cea mai bună poziție a fost ocupată de Alin Firfirică (foto). Acesta s-a clasat pe locul şapte în proba de aruncarea discului, cuo aruncarede 63.73 metri, reuşită la ultima încercare.

Medalia de aur i-a revenit lituanianului Gudzius Andrius (68.46 m). Suedezul Daniel Stahl (68.23 m) și austriacul Lukas Weissheidinger (65.14 m).

La 10.000 m feminin, Ancuţa Bobocel a abandonat după ce parcursese două treimi din cursă și se afla în fruntea acesteia. Roxana Bârcă a ocupat locul 12, cu timpul 33:17.61.

Pe primul loc a terminat Lonah Chemtai Salpeter (Israel), cu timpul 31:43.29.