Atletico Madrid se impune dupa prelungiri in Supercupa Europei

0
Posted August 16, 2018 by Lucian Popa in Fotbal

atleticoAtletico Madrid este noua deținătoare a Supercupei Europei, după ce a reușit o victorie superbă în fața marii rivale Real Madrid, scor 4-2. Trupa lui Diego Simeone a avut nevoie de prelungiri pentru a se impune în partida de pe Lillekula Arena din Tallinn (Estonia), după ce la finalul primelor 90 de minute scorul a fost 2-2.

Atletico a avut un început perfect de meci, Diego Costa marcând după numai 50 de secunde de la fluierul de start (cel mai rapid gol din istoria Supercupei Europei).

Elevii lui Julen Lopetegui și-au revenit rapid după golul încasat și au preluat controlul jocului. Benzema a egalat în minutul 27, iar după o oră de joc tabela arăta 2-1 pentru câștigătoarea Champions League. Ramos (63′) a înscris de la 11 metri, însă Diego Costa a bifat “dubla” în minutul 79 și a împins meciul în prelungiri.

Primele minute suplimentare au fost dominate de Real, însă Atletico a trecut în avantaj în minutul 98, după o adevărată “bijuterie” de gol. Saul Niguez a înscris cu un voleu superb de la marginea careului de 16 metri, direct sub bara transversală. Scorul final a fost stabilit de Koke, în minutul 104, după o acțiune a lui Diego Costa în flancul stâng.

”Colchoneros” şi-au trecut astfel în palmares a treia Supercupă a Europei din tot atâtea partide disputate, în timp ce Real a ratat şansa de a deveni prima echipă care cucereşte trofeul de trei ori consecutiv.

Real Madrid rămâne cu patru Supercupe în palmares (2002, 2014, 2016 și 2017), nereuşind să egaleze recordul deţinut de FC Barcelona şi AC Milan (au câte cinci trofee). Atletico Madrid a mai câștigat Supercupa Europei în 2010 şi 2012.