CFR deja calificata, FCSB atentie mare la retur, CSU Craiova nicio sansa de calificare

0
Posted August 10, 2018 by Lucian Popa in Fotbal

hajdukFormaţia FCSB a terminat la egalitate, scor 0-0, partida disputată, joi seară, în deplasare, în compania echipei Hajduk Split, în prima manşă a turului trei preliminar al Ligii Europa.

Returul se va disputa joia viitoare, pe Arena Naţională, de la ora 21.30.

Dacă va elimina formaţia croată Hajduk Split, FCSB va evolua cu învingătoarea din dubla manşă dintre Slovan Bratislava şi Rapid Viena (la care evolueză Andrei Ivan), în play-off-ul competiţiei. Primul meci va avea loc la 23 august, în deplasare, iar returul la 30 august, la Bucureşti.

Formaţia Universitatea Craiova a fost învinsă, joi seară, în deplasare, cu scorul de 3-1, de echipa RB Leipzig, în prima manşă a turului trei preliminar al Ligii Europa. Pe final, partida s-a disputat pe o ploaie torenţială.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Konate ’25, Cunha ’77 şi Poulsen ’87. Pentru Universitatea Craiova a înscris Martici, în minutul 90+4.

Primul meci va avea loc la 23 august, în deplasare, iar returul la 30 august, la Craiova.

Într-o altă dispută a zilei, CFR Cluj a trecut, scor 2-0, la Erevan, de FC Alashkert, în manșa tur din turul trei preliminar al Europa League. Ţucudean a marcat ambele goluri ale clujenilor, în minutele 5 şi 49, ultimul din penalti. Returul va avea loc peste o săptămână, la Cluj-Napoca.