Dacia Gepiu a parasit Cupa Romaniei

0
Posted August 2, 2018 by Lucian Popa in Fotbal

cupaNoua ediţie a Cupei României, sezonul 2018-2019, debutează astăzi, 1 august, şi se încheie mâine, 2 august, după desfăşurarea ultimelor trei jocuri. În primul tur al competiţiei KO participă 68 de echipe: 42 de câştigătoare ale fazei judeţene şi 26 care au evoluat în ediţia precedentă a Ligii 3.

Din totalul de 34 de meciuri care se dispută într-o singură manşă, eliminatorie, trei jocuri nu se dispută: Viitorul Albeşti (BT) – Sănătatea Darabani (BT), U Craiova 1948 SA (DJ) – Internaţional Băleşti (GJ) şi Croaţia Clocotici (CS) – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic (TM). Astfel, primele echipe care se califică în turul următor după ce profită de desfiinţarea adversarelor sunt Sănătatea Darabani (BT), U Craiova 1948 SA (DJ) şi Croaţia Clocotici (CS).

În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se vor disputa prelungiri şi, dacă egalitatea va persista, se vor executa lovituri de departajare.

Faza a doua a Cupei României e programată pe 15 august. Atunci vor participa 56 de echipe: 34 calificate din faza I şi 22 din Liga 3. Se vor disputa 28 de meciuri.

Meciurile turului I al Cupei României:

1 august, ora 17:30

Viitorul Liteni (SV) – CSM Paşcani (IS) 3-0
Cristescu Daniel (36), Radu Tomescu (38), Petrică Maftei (57)
Viitorul Curiţa (BC) – ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ (NT) 0-2
Cosmin Ţapu, Andrei Vâlea
FC Vultureşti (VS) – Unirea Mirceşti (IS) 0-5
Robert Puşcaşu (15), Marius Ghiorghica (32), Valentin Croitoru (60, 81), Adrian Sasu (75)
Sportul Ciorăşti (VN) – CSM Focşani (VN) 1-7
Răzvan Crăciun (62) / Ştefan Lupu (18), Alexandru Duca (20), Ionuţ Manu (24, 53, 64), Iulian Negoescu (36), Florinel Beşa (50)
Universitatea Dunărea de Jos Galaţi (GL) – Sportul Chiscani (BR) 2-1
Adrian Grigoraş (66 – pen., 81 – pen.) / Marius Coman (6)
Viitorul Ianca (BR) – Victoria Traian (BR) 0-1
Alexandru Buzatu (27)
Pescăruşul Sarichioi Junior (TL) – Delta Dobrogea Tulcea (TL) 3-1
CS Mihail Kogălniceanu (CT) – Agricola Borcea (CL) 1-3
Alexandru Mitruş (55) /
Mostiştea Ulmu (CL) – ACSM Olteniţa (CL) 7-8 după lovituri de departajare (2-2 după 90 şi 120 de minute, 5-6 la lovituri de departajare)
Viitorul Axintele (CL) – Înainte Modelu (CL) 1-3
FC R Bucureşti (B) – Viitorul Domneşti (IF) 3-0
Marian Vlada (10, 81 – pen.), Alexandru Burlacu (73)
Argeşul Mihăileşti (GR) – CSO Bragadiru (IF) 0-3
Daniel Fagu (85), Alexandru Ioniţă (87 – pen), Silviu Soare (90)
ACS Drăgăneşti-Vlaşca (TR) – Sporting Roşiori (TR) 1-3
Bălţatu (83) / Leonard Brânceanu (15, 37), Alin Roman (72)
Gloria Corneşti (DB) – FC Pucioasa (DB) 2-1
Silviu Mândru (5), Şerban (85) / Alexandru Codroiu (64)
Petrolul Ţicleni (GJ) – Viitorul Şimian (MH) 1-0
Andrei Sandu (65)
CSM Slatina (OT) – Cozia Călimăneşti (VL) 3-2
Grigore Ceapă (30), Gabriel Precup (65), Mircea Scheau (85) / Alexandru Ştefan (55), Ion Roncea (75 – pen.)
Victoria Zăbrani (AR) – Millenium Giarmata (TM) 2-0
Flavius Băd (6), Iosif Gherghel (15)
Dacia Gepiu (BH) – Gloria Lunca Teuz Cermei (AR) 0-5
Alexandru Capătă (29), Valeriu Mager (40), Michel Vlad (56, 74), Alexandru Sabău (60)
Sportul Petreşti (AB) – CS Hunedoara (HD) 3-1
Caludiu Coltor (17, 47), Daniel Ianc (53) / Daniel Creciunesc (81)
Viitorul Şelimbăr (SB) – FC Avrig (SB) 0-2 după prelungiri (0-0 după 90 de minute)
Andrei Lascu (97), Ionuţ Bărculeţ (112)
Sticla Arieşul Turda (CJ) – CS Iernut (MS) 4-2
Adrian David (29), Florin Dan (63, 73), Marius Ionescu (80) / Ionuţ Cheţan (83), Daniel Grigore (87)
Crasna Moftinu Mic (SM) – Unirea Tăşnad (SM) 0-3
Echipa gazdă nu a avut medic şi a pierdut meciul la “masa verde”.
Rapid Jibou (SJ) – Minaur Baia Mare (MM) 0-2
Valer Giurgiu (21), Sandu Bococi (73)
ACS Unu Fotbal Club Gloria (BN) – Unirea Dej (CJ)
Mureşul Ruşii-Munţi (MS) – Avântul Reghin (MS) 1-5
Florin Şuţu (8) / Adrian Murar (45 – pen., 62, 87), Florin Truţă (64), Norbert Fekete (78 – pen.)
Nemere Ghelinţa (CV) – KSE Târgu Secuiesc (CV)
Unirea Cristuru Secuiesc (HR) – AFC Odorheiu Secuiesc (HR) 4-3 după prelungiri (3-3 după 90 de minute)
Szilard Torok (16), Csaba Dezsi (36), Zoltan Bokor (90+3), Istvan Baro (110) / Bogdan Mincaş (27 – pen.) Endre Focze (76, 90+1)
Precizia Săcele (BV) – CS Păuleşti (PH) 5-4 după lovituri de departajare (0-0 după 90 de minute, 1-1 după 120 de minute, 4-3 la lovituri de departajare)
George Linguraru (120) / Andrei Ciobanu (95)

2 august, ora 17:30

Voinţa Lanuri (BZ) – CSM Râmnicu Sărat (BZ)
Unirea Bascov (AG) – Atletic Bradu (AG)
Fortuna Becicherecu Mic (TM) – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii (TM)

Nu se dispută:

Viitorul Albeşti (BT) – Sănătatea Darabani (BT)
Gazdele au trimis hârtie la FRF că nu participă la meciul din Cupă.
U Craiova 1948 SA (DJ) – Internaţional Băleşti (GJ)
Echipa din Băleşti nu mai are jucători şi sprijin financiar pentru încă o participare în campionatul Ligii 3, astfel că a decis să nu joace nici în Cupa României. Liga2.ro


Despre autor

Lucian Popa

Lucian Popa este proprietarul cotidianului online Arena Bihoreana, avand o bogata experienta ca si corespodent sportiv.

0 Comentarii



Fii primul care comenteaza!


Adauga un comentariu


(obligatoriu)