Nicolea Soare pe locul 19, in proba de 10 000 la CE

0
Posted August 8, 2018 by Lucian Popa in Atletism

soareRomânul Nicolae Soare (foto primul) a terminat probade 10 000 m a Campionatului European de atletism de la Berlin pe locul 19. Nicolae a terminat curs după 29:13,82.

Alin Firfirică țintește azi finala de la disc. Reprezentant al valului tânăr de aruncători, discobolul Alin Firfirică este născut în data de 3 noiembrie 1995, antrenat de Daniela Costian, fiind legitimat la CSA Steaua-CSU Suceava.

Marea Britanie a dat o dublă lovitură în probele de 100 de metri de la Campionatele Europene de la Berlin.

Zharnel Hughes a câștigat proba masculină, iar Dina Asher-Smith s-a impus la feminin.

În cursa băieților, absența francezului Jimmy Vicaut, unul dintre favoriți, accidentat după semifinale, a fost speculată de Zharnel Hughes.

Sprinterul britanic de 23 de ani l-a învins cu o sutime pe compatriotul său Reece Prescod (9”95 vs. 9″96). Turcul Jak Ali Harvey a obținut medalia de bronz, cu 10″01.

La feminin, Dina Asher-Smith a survolat finala, pe care a câștigat-o clar cu 10”85, egalând cea mai bună performanță a anului. Germana Gina Lückenkemper (10”98) și olandeza Dafne Schippers (10”99) au completat podiumul.