Simona Halep, prestatie modesta si eliminare la US Open

0
Posted August 27, 2018 by Lucian Popa in Tenis

LONDON, ENGLAND - JULY 11:  Simona Halep of Romania plays a forehand during the Ladies Singles quarter final match against Johanna Konta of Great Britain on day eight of the Wimbledon Lawn Tennis Championships at the All England Lawn Tennis and Croquet Club on July 11, 2017 in London, England.  (Photo by Shaun Botterill/Getty Images)

Debutul Simonei Halep la US Open a avut loc luni 27 august, pe noul Louis Armstrong, fiind primul meci al zilei. Adversară i-a fost Kaia Kanepi (Estonia, 33 de ani, 44 WTA, 1,81 metri).

Din păcate pentru ea, Simona Halep (foto) a avut un prim set extrem de modest, fără a conta practic în meci.
Kaia Kanepi este o sportivă puternică, adepta tenisului în forță, a defilat pur și simplu și după numai 27 minute avea deja 6-2. A fost cea mai slabă prestație a numărului unu mondial din acest an.

A urmat un al doilea set în care Kaia Kanepi, a avut dpouă breakuri în față, 3-0. Revenire a Simonei nu s-a lăsat așteptată, românca a reușit să-și adjudece două ghemuri la rând.

Din păcate, a cedat prea ușor, Kaia având 4-2. Simona s-a mobilizat foarte bine și a restabilit egalitatea 4-4.

Estonianca a făcut break-ul și a servit pentru meci. Simona Halep a stat în defensivă, iar inevitabilul s-a produs, numărul unu mondial a fost eliminată. 4-6 în decisiv.