Irina Begu victorie si calificare in sferturi la Seul

0
Posted September 20, 2018 by Lucian Popa in Tenis

beguIrina Begu a invins-o pentru prima data pe poloneza Agnieszka Radwanska, disputa contand pentru optimile de finala ale turneului WTA de la Seul, Coreea.

Irina Begu (foto), a 55-a in clasamentul mondial saptamana aceasta, a invins-o pe Agnieszka Radwanska, numarul 60 WTA, cu 6-4^6-3, dupa un meci al carui inceput a fost amanat cateva ore bune si care a mai fost intrerupt si de vreo doua ori pe parcurs din cauza ploii. Sapte break-uri a avut primul set, patru fiind realizate de romanca. Ea a incheiat partida cu cinci game-uri castigate consecutiv, dupa ce a revenit in actul secund de la 1-3.

Irina, campioana la Seul acum trei ani, o va avea adversara in sferturile de finala pe grecoaica Maria Sakkari, numarul 32 mondial. O singura data s-au intalnit pana acum, in 2016, la Miami, romanca impunandu-se clar, scor 6-1, 6-3.