Acuzand o mai veche accidentare, Simona Halep eliminata la Wuhan!!!

0
Posted September 25, 2018 by Lucian Popa in Tenis

2018年9月20日,武汉,2018武汉网球公开赛,球员热身训练。

Simona Halep a suferit o umilință în primul set al turneului de la Wuhan, din China, în fața locului 31 mondial! Slovaca Dominika Cibulkova a câștigat cu 6-0, în turul 2 al competiției, într-un set în care Halep nu a existat. De altfel, Halep a declarat că a simţit dureri la spate în timpul antrenamentului de duminică, efectuat cu Petra Kvitova, iar în primul act cu slovaca a arătat că nu se simte bine.

A urmat un al doilea set mult mai echilibrat, Simona Halep (foto) a condus cu 4-2 și 5-4, Cibulkova a egalat și a preluat conducerea. Din păcate pentru ea Simona Halep a cedat și setul secund 5-7.

Dominika Cibulkova conduce cu 5-2 în întâlnirile directe cu Halep. Ultimul lor meci a avut loc în grupe, la Turneul Campioanelor de la Singapore, în 2016, când Cibulkova s-a impus cu 6-3, 7-6 (5). Halep a câştigat cele două partide pe zgură (6-2, 6-4, în 2016, la Madrid, în finală şi 0-6, 6-4, 6-3, la Bruxelles, în 2012, în sferturi), în timp ce Dominika Cibulkova s-a impus de trei ori pe hard şi o dată pe iarbă.