Diferenta s-a facut abia in partea a doua

0
Posted September 28, 2018 by Lucian Popa in Fotbal

bradAșa cum era de așteptat, formaţia Luceafărul Oradea a părăsit Cupa româniei la fotbal în faza șaisprezecimilor după ce a fost depășită scor 1-5 de fosta campioană Astra Giurgiu.

Prima parte a fost destul de echolibrată, scorul fiind alb în condițiile în care gazdele au beneficiat și de două bune oportiunități de a înscrie, ratate.

După o oră de joc echipa Astra Giurgiu, oaspeții au pus stăpânire pe ijlocul terenuluimși au punctat pe tabela de marcat. Cu toate acestea primul gol a fost înscris dintr-un ofsaid clar nesemnalizat pentru ca reușita a doua a vizitatorilor să fie validată după ce mingea a depălit terenul de joc.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Julien Pierre Begue (min 64), Jaques Zoua (min 66) şi Valentin Gheorghe, care a marcat de trei ori, în minutele 70, 80 şi 90.

Golul de onoare al orădenilor a fost marcat de Vasile Pop, în minutul 79, la scorul de 3-0.

Luceafărul: B. Moga – Gruia, Cr. Oros – ctp., V. Opriș, Moihedja – Preoteasa, Chiorean – Gunie (min. 58 C. Roşu), V. Pop (min. 85 C. Ţîră), Al. Dulca (min. 36 Cl. Codoban) – G. Paraschiv. Antrenor: Cristian Lupuț

Astra: D. Lazar – Belu Iordache, R. Crișan, Cestor, Butean, V. Gheorghe, Mrzljak (min. 83 R. Boboc), N. Roșu, L. Buș (58 J. Begue), Bahamboula (32 Biceanu), Zoua. Antrenor: Gheorghe Mulţescu

Rezultatele șaisprezecimilor de finală din Cupa României la fotbal

Marţi, 25 septembrie
FC Voluntari – FC Botoşani 2-1
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – ACS Energeticianul 2-1
Sportul Snagov – Universitatea Craiova 0-2
ASU Politehnica Timişoara – ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe 1-1 (1-1, 1-1), după prelungiri; 2-4, la loviturile de departajare
Dacia Unirea Brăila – Dinamo Bucureşti 1-3

Miercuri. 26 septembrie
UTA Arad – CSM Politehnica Iaşi 3-3 (1-1, 2-2), după prelungiri; 3-5 la loviturile de departajare

Luceafărul Oradea – AFC Astra Giurgiu 1-5
Bucovina Rădăuţi – CS Gaz Metan Mediaş 1-1 (0-0, 1-1), după prelungiri; 7-8, la loviturile de departajare
FC Rapid Bucureşti – AFC Turris-Oltul Turnu Măgurele 0-2
Unirea 1924 Alba Iulia – FCSB 0-1