Sepcile rosii, victorie asigurata inca de la pauza

0
Posted September 3, 2018 by Lucian Popa in Fotbal

u clujÎn cadrul penultimei partide din cadrul etapei a V-a a Ligii a 2-a de fotbal, U Cluj-Napoca a reputat o victorie fără probleme cu scorul de 2-0 (2-0) în dauna celor de la Luceafărul Oradea. Gazdele au fost mereu la cârma partidei, au impus ritmul și au marcat lejer de două ori până la pauză, cu largul concurs al apărării adverse.

După numai opt minute, șepcile roșii au deschis scorul, Giurgiu a pătruns în careu pe partea dreaptă, centrarea perfectă în faţa porţii, fiind transformată de Denis Hordouan (1-0). Cu cinci minute înainte de finalul primei părți, Ludușan profită de o gafă a lui Cordoș, dar nu este eficient în fața porții adverse.

La cealaltă poartă, cornerul executat de Hordouan, este reluat cu capul în plasă de Gavra, nemarcat în șapte metri (2-0).

În partea a doua, cea mai mare situația de gol a vizitatorilor este irosită de nou intratul Lasconi. Gunie centrează lobat în fața porții, mingea lovește bara și revine în teren de unde Lasconi talonat reia spre poartă, exact pe direcția lui Dur-Bozoancă, căzut jos.

Încet, încet jocul a fost mai modest, clujenii au închis bine culuoarele spre propria poartă în timp ce luceferii nu au avut forța necesară în faza de atac.

U Cluj: Dur-Bozoancă – Căpuşă, Andr. Cordoş, Abrudan, Sepsi – G. Florescu (90 Dumitrescu), K. Twumasi, G. Giugiu – Greu (Goga 73′), Gavra, Hordouan (Cr. Ene 65′)
Antrenor: Adrian Falub

Luceafărul: Moga – Gunie, Tînc, Oroş, Ban – D. Lukacs (Preoteasa 60′), Prejmerean – Vas. Pop (Mitrică 81′), Codoban (Lăsconi 46′), Al. Dulca – Luduşan
Antrenor: Cristian Lupuţ