Victorie chinuita pentru tricolori in Lituania

0
Posted October 12, 2018 by Lucian Popa in Fotbal

romaniaEchipa Națională a României a câștigat, joi, în etapa a treia a Grupei 4, din Seria C a Ligii Națiunilor, împotriva reprezentativei Lituaniei, scor 2-1. “Tricolorii” au condus timp de 77 de minute, însă au fost foarte aproape să piardă victoria pe final. România a deschis scorul în prima repriză prin Chipciu (13′), Lituania a egalat prin Zulpa, în minutul 90, iar Alexandru Maxim, intrat pe teren în minutul 78, a marcat în minutul 90+4, după ce l-a “culcat” pe Jankauskas în careu și l-a învins pe Setkus cu un șut la colțul lung. După această victorie, “tricolorii” au trecut pe poziția secundă a grupei, după Serbia, care s-a impus în deplasarea din Muntenegru, scor 2-0.

În urma acestui meci, Paul Anton și Alexandru Chipciu vor fi indisponibili pentru partida cu Serbia, după ce au fost avertizați și sunt suspendați pentru cumulul de cartonașe galbene.

Spre deosebire de partida cu Serbia, Cosmin Contra a făcut două modificări în primul 11: Mitriță și Tamaș i-au înlocuit pe Drăguș și Bălașa.

Prima repriză a fost una fără mari ocazii de poartă. Golul lui Chipciu și bara lui Cernych din minutul 10 au reprezentat singurele faze notabile. România a dominat primele 25 de minute, însă lituanienii au revenit și au echilibrat partida.

România a început mult mai bine repriza secundă și a avut mai multe ocazii în căutarea golului cu numărul doi. “Tricolorii” au presat bine, iar lituanienii păreau fără vreo idee clară de joc și fără viziune, contraatacurile lor oprindu-se din cauza paselor date greșit, direct la jucătorii români. Din minutul 80, selecționata Lituaniei a început să joace mai bine și să îi înghesuie pe jucătorii noștrii în propria jumătate. Golul lui Zulpa din minutul 90 părea să închidă trist o partidă în care România a avut șapte șuturi pe poartă din 16 încercări (spre deosebire de cele două ale adversarilor). Partida a fost decisă de golul reușit de Alexandru Maxim la ultima fază, după ce jucătorul intrat pe teren în minutul 78 l-a driblat pe Jankauskas și l-a învins pe Setkus cu un șut frumos, la colțul lung.