Simona Halep cedeaza in fata Serenei, si paraseste Australian Open

simonaÎn cursul dimineții de luni 21 ianuarie, Simona Halep numărul 1 mondial și cap de serie numărul unu a întâlnit-o pe și Serena Williams, cap de serie numărul 16 în optimi de finală la Australian Open.

Meciul a început tensionat de ambele părți, Serena făcând o serie de break-uri ceea ce a făcut ca în doar 20 de minute să se impună cu scorul de 6-1.

A urmat un set al doilea în care Simona Halep (foto) a început bine dar Serena a fost mult mai motivată. Simona Halep și-a pierdut ușor serviciul, dar jocul adversarei și-a pierdut din consistență.

Ce a urmat, contănțeanca a întors în favoarea ei și a închis setul cu 6-4. Așadar va urma decisivul. Cele două au mers cap la caop, 3-3, Serena a reușit break-ul și a condus cu 5-3. Românca a rămas în meci cu ghemul de servici, Serena a servit pentru meci și a câștigat în cele din urmă cu 6-4. Un meci de povestit nepoților!!!