Irina Begu in turul secund la Hobart

beguIrina Begu, locul 76 WTA, a acces, luni, în turul al doilea al turneului WTA Internaţional de la Hobart, după ce a învins-o, cu scorul de 6-1, 6-4, pe sportiva britanică Heather Watson, locul 93 WTA, venită din calificări.
Begu a câştigat primul ei meci din 2019, după o oră şi 27 de minute. Sportiva română a cedat primul ghem al partidei, apoi a câştigat şase la rând şi setul, după 27 de minute. În manşa a doua, Begu a obţinut break-ul la 4-4 şi a închis apoi meciul.

În turul al doilea, ea va evolua cu rusoaica Anna Blinkova, locul 96 WTA, venită din calificări, sau cu chinezoaica Shuai Zhang, locul 40 WTA şi cap de serie numărul 3.

Calificarea în turul secund este recompensată în Tasmania cu un premiu de 3.400 de dolari şi cu 30 de puncte WTA.