Marius Copil, un nou succes de mentionat

copilMarius Copil (foto) a reușit o nouă victorie importantă a carierei, jucătorul nostru reușind să ajungă în optimile turneului de la Sofia (hard indoor) de Stanislas Wawrinka. Surprinzător sau nu, elvețianul a câștigat mai multe puncte în total, dar a pierdut până la urmă partida (3-6, 7-6(5), 6-4). Meciul a durat o oră și 48 de minute.

„E extraordinar să începi cu o victorie împotriva lui Wawrinka. Am făcut câteva greşeli la început şi a trebuit să schimb lucrurile, ştiam că trebuie să rămân în meci după ce am pierdut primul set. Am servit bine, serviciul a fost întotdeauna principala mea armă.

E o victorie mare. Nu am început meciul bine, am avut unele probleme la serviciu, însă am reuşit să câştig tiebreak-ul şi am avut norocul să obţin un break în setul al treilea, după care am servit foarte bine când am avut minge de meci. Anul trecut am servit foarte bine la Sofia şi sper să continui tot aşa” – Marius Copil, citat de Reuters.