Luceferii, la al doilea egal consecutiv. ACS Poli – Luceafarul 1-1

poliÎn cadrul rundei a 23-a a Ligii a 2-a de fotbal din România, Luceafărul Oradea a terminat la egalitate scor 1-1 (0-1) în deplasare la Timișoara cu ACS Poli din localitate.

Bihorenii au reușit deschiderea scorului în minutul 23 atuncând când Vasile Pop a finalizat pe joc o fază colectivă de atac.

Gazdele puteau restabili egalitatea, la zece minute după pauză, dar au ratat o lovitură de la 11 metri.

Atunci Uyi este faultat în careul orădenilor, Yabre vede primul cartonaș galben ca sancțiune complementară, pentru ca cel de-al doilea cartonaș care aduce și eliminarea, pentru proteste. Sidorenco execută, Moga apără.

În minutul 80, Bădăluță, la debutul în echipa bănățeană înscrie din fața careului mic în urma unei centrări a lui Călugher. Etapa viitoare a 24-a, Luceferii joacă acasă cu U Cluj-Napoca.

ACS Poli: H. Moldovan – Ţîgîrlaş (46 Bilia), Paramatti, Uyi, Vl. Olteanu – D. Codrea, Dav. Pop (46 Manolache) – Buzan (73 Buzan), Călugher, Bădăuţă – Sidorenco
Antrenor: Valeriu Răchită

Luceafărul: Moga – Al. Băican, Moihedja, Ciul, G. Paraschiv (83 Bebey), Nemeş (63 Chiorean), Yabre, Mitrică, Lu, Prejmerean, Vas. Pop
Antrenor: Cristian Lupuţ