Categories Polo

Succes absolut normal pentru poloistii bihoreni la Tg. Mures

011CSM Oradea s-a impus în fieful lui CSM Tîrgu Mureș la primul meci din etapa a 6-a în returul Superligii naționale de polo – ediția 2018/19. Partida desfășurată vineri (08.03) s-a încheiat cu scorul de 14-4.

Jocul a fost controlat de elevii lui Dorin Costrăș și Ciprian Cîmpianu. CSM-ul a înscris primele cinci goluri ale partidei și conducea cu 9-2 la jumătatea confruntării. Repriza secundă a demarat modest din punct de vedere ofensiv, orădenii câștigând actul al 3-lea cu 1-0, pentru ca parțialul din sfertul 2, de 4-2, să se repede pe parcursul ultimelor opt minute de joc.

Roland Szabo a reușit trei goluri, Bogdan Remeș, Robert Gergelyfi, Nichita Ilisie și Alex Popoviciu au marcat de câte două ori fiecare, iar Levente Vancsik, Cristi Dobre și Ramiro Georgescu au marcat câte un gol pentru formația învingătoare.

Aceasta a fost cea de-a 22-a victorie stagională pentru CSM Oradea. Cele două formații se duelează din nou sâmbătă (09.03), cu începere de la ora 11:00, tot la Tîrgu Mureș.