Luceferii cedeaza in fata unei echipe mult mai experimentate si valoroase

rsz_54257125_810545812640448_6573803610985988096_nÎn cadrul etapei a 24-a a Ligii a 2-a de fotbal din România, Luceafărul Oradea a jucat duminică 10 martoe la Sânmartin cu U Cluj-Napoca, într-un meci cu oaspeții din postura de favoriți. Din păcate pentru ei, luceferii au ceat în final scor 1-3 (1-1) la finele unui mei în care au început bine dar s-au stins o dată cu trecerea timpului.

După ratarea lui Giurgiu din debutul întâlnirii, prima acțiune ofensivă a jocului a echipei organizatoare este finalizată penibil cu capul de Mitrică. După zece minute de joc, gazdele deschid scorul, Vasile Popa a pătruns pe stânga a șutat plasat din interiorul carelui la colțul lung, nicio șansă pentru Dur Bozoancă (1-0). Bihorenii ratează o bună oportunitate, la cealaltă poartă, Moga cu un reflex salvator scoate mingea lovită cu capul de Pîrbvulescu.

După doar un sfert de oră se retsbilește egalitatea, Dur Bozoancă repune pe contraatac, Pîrvulescu îl depășește în viteză clar pe Wanya, depășit total, și înscrie lejer din interiorul careului (1-1). Clujenii sunt aproape de golul doi, centrarea lui Taub, fiind reluată spectaculos de Hațegan, din nou Moga cu un reflex respinge în corner.

La cealaltă poartă, Paraschiv înscrie, dar golul este anulat corect pe motiv de ofsaid. Pauză la Sîrmartin, acolo unde galeria Șepcilor roșii face spectacol total, tot respectul pentru cei care iubesc cu adevărat echipa și totodată fotbalul.

Începe partea a doua, ospeții sunt mai periculoși, luceferii cedează delibertat mijlocul terenului, schimbările în tabăra clujeană fac diferența. În minutul 68 vizitatorii trec în avantaj pe tabelă, Goga îl lansează pe culoar pe Pîrvulescu, Wanya dă pe lângă minge, jucătorul clujeană șutează plasat, fără șanse pentru Moga (1-2).

Așa cum era de așteptat, după doar cinci minute, fundașul dreapta al gazdelor este schimbat, la ambele goluri fiind principalul vinovat. Luceferii acuză șocul primirii celui de-al doilea gol, Gavra de la distanță îl întinde pe Moga.

Cu cinci minute înainte de finalul jocului, Gavra stabilește scorul final, finalizând în forță o execuția din interiorului careului (1-3). Finalul găsește echipa din municipiul de pe Someș în atac, dorind să mai înscrie. Dealtfel este singura echipă care după primele trei runde ale returului are maximum de puncte.

Din păcape pentru ei, luceferii se afundă tot mai mult în clasament,. program lor fiind infernal, merg la Arad la UTA și vine Aerostar Bacău, merg la Clinceni și vine FC Argeș.

Luceafărul: Moga – Wanya (73 Drăgan), Oros,  Băican, Ciul – Mitrică (74 Bebey), Prejmerean, Lu Yuefeng, Dulca (80 Nemeș) – Vasile Pop, Paraschiv
Antrenor: Cristian Lupuţ

”U” Cluj: Dur Bozoancă – Al. Coman, Cordoş, I. Ursu, Berci – Sepsi, Gab. Giurgiu (67 Goga), Taub – Haţiegan (N. Janos 46′), Axente (Gavra 62′), Pîrvulescu
Antrenor: Bogdan Lobonţ