Luceferii bihoreni au stralucit pe Mures

Luceferii bihoreni au stralucit pe Mures

lucePrimul succes în această parte a doua a campionatului în dreptul luceferilor a venit tocmai la Arad pe terenul celor de la UTA.

Oaspeții pregătiți de Cristian Lupuț și Viorel Domocoș s-au impus cu scorul de 3-0 (2-0) după dubla lui Vasile Pop și reușuta din final de meci a lui Paraschiv. Prima reușită a fost înscrisă în urma unei acțiuni personale a lui Dulca, epntru ca golul sceund să fie marcat din lovitură de la 11 m.

Un moment mai puțin plăcut a avut loc în minutul 74 atunci când Iuga dela gazee, a căzut secerat pe teren și a fost transportat de urgență la spital. I s-a făcut rău și a necesitate intervenția ambulanței având o stare extrem de gravă la prima vedere.

UTA: Bodea – R. Iuga, El Hasni, Șeroni, Ciucur – Neagu, Hrezdac (46 Stahl, 68 Ivan) – Costin (46 David Popa), Miculescu, Kanda – C. Rus. Antrenor: Ionuț Popa.

Luceafărul: Moga – Ciul (83 Preoteasa), Yabre, Băican, Oros – V. Pop, Prejmerean, Lu, Al. Dulca (77 Mitrică) – G. Paraschiv, Bebey *69 Ludușan).

Rezultatele de sâmbătă (etapa 25):

FC Argeș Pitești – ASU Politehnica Timișoara 0-0

Dacia Unirea Brăila – CS Balotești 1-0
A marcat: A. Niță ’70

Daco-Getica București – Metaloglobus 1-1
Au marcat: Călințaru’25 / C. Herea ‘3 – penalty

Farul Constanța – Pandurii Târgu Jiu 2-0
Au marcat: Celestino ‘5, Antoche ’42

ACS Poli Timișoara – Academica Clinceni 1-3
Au marcat: Golda ’81 / A. Răuță ’13, Al. Nicola ’62, Vl. Mihalcea ’90+2

UTA Arad – Luceafărul Oradea 0-3
Au marcat: V. Pop ’22 ’39 – penalty, Paraschiv ’90+3

S-a jucat vineri:

Mioveni – Chindia Târgoviște 1-4

Aerostar Bacău – Universitatea Cluj 1-2
Duminică: Ripensia Timişoara – Sportul Snagov (11:00)
Marți: Petrolul – Energeticianul (19:30)

Clasament:

1 AS FC Universitatea Cluj 25 17 5 3 55-17 56 20
2 Academica Clinceni 25 18 1 6 48-17 55 19
3 Sportul Snagov 24 17 4 3 40-16 55 19
4 Chindia Târgovişte 25 16 6 3 49-26 54 18
5 Petrolul Ploieşti 24 15 5 4 46-20 50 14
6 FC Argeş 25 12 7 6 36-21 43 4
7 CS Mioveni 25 11 5 9 38-29 38 -1
8 UTA Arad 25 10 5 10 37-35 35 -4
9 ACS Energeticianul 24 8 7 9 31-29 31 -5
10 Pandurii Târgu Jiu 25 8 5 12 38-41 29 -7
11 Ripensia Timişoara 24 7 8 9 27-33 29 -7
12 Metaloglobus Bucureşti 25 8 5 12 21-45 29 -7
13 Daco-Getica Bucureşti 25 6 10 9 34-36 28 -11
14 Luceafărul Oradea 25 7 7 11 29-43 28 -8
15 ASU Politehnica Timişoara 25 7 6 12 19-26 27 -9
16 Aerostar Bacău 25 7 5 13 38-46 26 -13
17 SSC Farul Constanţa 25 8 2 15 33-45 26 -13
18 CS Baloteşti 25 6 4 15 23-46 22 -14
19 Dacia Unirea Brăila 25 3 6 16 20-61 15 -24
20 ACS Poli Timişoara 25 3 5 17 21-51 14 -25
Golgeteri