S-au facut remarcati la Campionatele Nationale de natatie

0
Posted March 24, 2019 by Lucian Popa in Altele sporturi

inotPunct final al Campionatelor Naționale de înot pentru seniori, tineret și juniori de la Bacău

Campionatele Naționale de înot pentru seniori, tineret și juniori de la Bacău s-au încheiat duminică, 24 martie 2019, odată cu disputarea ultimelor probe din reuniunea a cincea de finale.

La aceasta competiție au luptat pentru medalii 383 de sportivi (164 de fete și 219 băieți) de la 60 de cluburi din întreaga țară.
Azi s-au stabilit noii campioni în probele de 50 m liber, 200 m mixt, 400 m liber și 4×100 m mixt, la feminin și masculin, seniori, tineret și juniori, dar spectacolul a început însă în serii.

Acolo, David Popovici (CSA Steaua) a stabilit un nou record național la 15 ani, la 50 m liber masculin, cu timpul de 23:64. Precedentul record i-a aparțiunut lui George Rațiu, cu timpul de 23:73, din data de 12 decembrie 2015.
Campionii la seniori din ultima reuniune de finale au fost:
50 m liber feminin – Bianca Andreea Costea (CSA Steaua) – 26:00
50 m liber masculin – Daniel Cristian Martin (CSM Bacău) – 23:16
200 m mixt feminin – Maria Claudia Gâdea (CSA Steaua) – 2:19:99
200 m mixt masculin – Daniel Cristian Martin (CSM Bacău) – 2:06:39
400 m liber feminin – Maria Claudia Gâdea (CSA Steaua) – 4:24:87
400 m liber masculin – Bogdan Andrei Scarlat (CS Dinamo) – 3:57:97
4×100 m mixt feminin – CSA Steaua (Gabriela Ioana Gâdea, Maria Claudia Gâdea, Andreea Ramona Drăgoi, Maysa Rațiu) – 4:22:57
4×100 m mixt masculin – CSA Steaua (David Popovici, Liviu Alexandru Coman, Eduard Rednic, George Adrian Rațiu) – 3:53:79
În urma celor cinci zile de concurs, cele mai bune performanțe de la Bacău au fost:
SENIORI – individual feminin
200 m liber – Maysa Rațiu (CSA Steaua) – 2:04:02
50 m liber – Bianca Andreea Costea (CSA Steaua) – 26:00
400 m mixt – Maria Claudia Gâdea (CSA Steaua) – 4:54:85
SENIORI – individual masculin
100 m spate – Robert Andrei Glință (CS Dinamo) – 53:63
100 m spate – Daniel Cristian Martin (CSM Bacău) – 54:82
50 m spate – Andrei Mircea Anghel (CSM București) – 25:58
TINERET și JUNIORI – individual feminin
200 m liber – Maysa Rațiu (CSA Steaua) – 2:04:02
50 m liber – Bianca Andreea Costea (CSA Steaua) – 26:00
100 m fluture – Maria Claudia Gâdea (CSA Steaua) –1:01:88
TINERET și JUNIORI – individual masculin
100 m liber – David Popovici (CSA Steaua) – 50:80
100 m spate – Gabriel Ioan Dumitrache (CN “Emil Racoviță” București) – 57:21
50 m fluture – Antonio Andrei Costroj (CSA Steaua) – 25:06
JUNIORI – individual feminin
50 m liber – Bianca Andreea Costea (CSA Steaua) – 26:00
100 m spate – Ioana Marin (CSA Steaua) – 1:05:51
50 m liber – Sara Maria Constantinescu (CSM București) – 26:94
JUNIORI – individual masculin
100 m liber – David Popovici (CSA Steaua) – 50:80
200 m bras – Mihai Iacob (CSM Pitești) – 2:21:78
50 m fluture – Tobias George Dumitrache (CSM București) – 25:54


Despre autor

Lucian Popa

Lucian Popa este proprietarul cotidianului online Arena Bihoreana, avand o bogata experienta ca si corespodent sportiv.

0 Comentarii



Fii primul care comenteaza!


Adauga un comentariu


(obligatoriu)