Categories Tenis

Simona Halep, victorie si calificare linistita in turul trei la Miami Open

Simona Halep of Romania returns the ball to Elise Mertens of Belgium during the third set of their WTA Qatar Open final tennis match in Doha on February 16, 2019. (Photo by KARIM JAAFAR / AFP)        (Photo credit should read KARIM JAAFAR/AFP/Getty Images)

Jucătoarea Simona Halep, locul 3 WTA şi favorită 2, s-a calificat în turul trei al turneului Miami Open, impunându-se cu scorul de 6-1, 6-3, într-o oră şi trei minute, în faţa americancei Taylor Townsend, locul 96 mondial, sportivă care a venit din calificări.
Simona Halep (foto) a început în forţă meciul, ea câştigând primul set în nici jumătate de oră: 29 de minute şi 29 de secunde. După 12 minute, Simona Halep conducea cu 3-0 şi reuşise două break-uri, iar după 15 minute de joc era deja 4-0. Românca a făcut în total trei break-uri în primul set.

În setul doi, după ce a discutat cu antrenorul său, Townsend şi-a mai revenit puţin şi chiar a reuşit un break, însă nu i-a putut face faţă până la urmă fostului lider mondial. Halep s-a impus cu 6-3, cu două break-uri reuşite
A fost primul meci de când Halep a anunţat că antrenorul său este Daniel Dobre, iar constănţeanca a beneficiat chiar de sfaturile antrenorului, pe teren, în setul doi, când conducea cu 3-2.

În faza următoare, Simona Halep o va întâlni pe câştigătoarea meciului dintre slovena Polona Hercog, locul 93 WTA, şi japoneza Misaki Doi, numărul 112 mondial, venită din calificări. Iniţial, pe Misaki Doi ar fi urmat să o întâlnească Lesia Ţurenko (Ucraina), locul 28 WTA şi cap de serie 28, însă aceasta s-a retras din cauza unei accidentări la braţ. Hercog a ajuns pe tabloul principal ca lucky loser.

Premiul pentru turul trei este de 48.775 de dolari şi 65 de puncte.