Al doilea succes de senzatie pentru luceferii in patru zile

petroDupă succesul de senzație din etapa precedentă de la Ghermănești, Luceafărul Oradea a făcut o nouă victimă din postura de favorită la promovare. Orădenii au jucat duminică 14 aprilie la Sânmartin cu Petrolul Ploiești, în cadrul rundei a 30-a a Ligii a 2-a de fotbal.

La finele timpuli regulamentar de joc, gazdele au obținut un succes meritat cu scorul de 3-1 (2-0), după reușitele lui Vasile Pop, Paraschiv și Preoteasa din penalty. Pentru găzari a marcat Robert Moldoveanu.

Disputa a început în nota clară de dominare a vizitatorilor, Șaim a pătruns pe dreapta a centrat în careu, Arnăutu a ratat execuția, mingea a ajuns cu noroc la Moldoveanu care l-a remarcat cu un șut modest pe Moga. Același portar Moga a reușit să respingă în lateral șutul puternic a lui Marinescu, din nou Moldoveanu reia modest. Replica vine pe mâna lui Dulca care din interiorul careului, ușor la teral stânga șutează total imprecis.

Cea mai mare ocazie a primului mitan este irosită de Prejmărean, care din interiorul careiului după ce trece de ambii fundași centrali ezită, mingea deviată este respinsă cu noroc de Bolboașă. După 25 minute, gazdele deschis scorul, Paraschiv interceptează în terenul advers, trece lejer de un adversar, ătrunde în careu și este luat din spate de Pușcaș, penalty clar.

Execută Vasile Pop, Bolboașă respinge în față, primul insistă și înscrie în poarta goală (1-0). Era minutul 25.

La doar cinci minute distanță, Constantin Roșu centrează perfect de pe dreapta, Paraschiv cu capul din șase metri reria în plasă (2-0). Disputa se echilibrează, petroliștii domină teritorial dar nu au soluții în fața porții adverse. Pauza vine într-un moment dificil pentru gazde.

Repriza a doua începe cu un gol în poarta orădenilor. Moldoveanu de la 16 metri șutează pe joc, surprinzându-l pe Moga (2-1). Apar schimbări în ambele tabere, organizatorii acuză o stare de oboseală, Dulca și Roșu văd cartonașul galben în decurs de doar trei minute. Chindriș din interiorul careului șutează peste, pe contraatac, Dulca scapă singur, trece lejer de adversarul direct și de portar, Borță din spate în agață.

Penalty clar și cartonaș roșu pentru Borța.

Preoteasa execută cu mult curaj și majorează diferența (3-1). Era minutul 78.

Cu șapte minute înainte de finalul jocului, Moldoveanu are o execuție frumoasă, Moga reușind să respingă cu un ultim reflex.

Minutul 86, aduce un nou moment important, Marinescu îl accidentează grav pe Paraschiv, și primește al doilea cartonaș galbem și implicit pe cel roșu.

Așadar, găzarii joacă cu doi oameni mai puțin pe teren. Victorie extraordinară pentru formația bihoreană care și matematic se apropie de punctele necesare pentru a juca și în sezonul viitor în eșalonul secund al fotbalului românesc.

De partea cealaltă, găzarii, mai au teoretic șanse la promovare dar le va fi extrem de dificil, programul fiind foarte complicat pentru ei.

Luceafărul: Moga – Wanya (Lu 25′), Yabre, Oros, Moihedja (75 Nemeș) – C-tin. Roşu, Prejmerean, Preoteasa, Al. Dulca – G. Paraschiv, Vas. Pop (67 Băican).
Antrenor: Cristian Lupuţ

Petrolul: Bolboaşă – Borţa, Ghinga, Cr. Puşcaş, Ţigănaşu – Malakyan ( Chindriş 30′), Bucşa (70 Ștefănescu) – Şaim Tudor, Laur. Marinescu, Robert Moldoveanu – Arnăutu
Rezerve: Brînză – Alb. Olaru, Ţicu, Ştefănescu, L. Cazan, Sarris
Antrenor: Gheorghe Mulţescu