Final trist…Romania pierde la dublu si rateaza prezenta in finala Fed Cup

moluDupă ce Simona Halep a învins-o pe Caroline Garcia în urma unui meci dramatic de trei ore, românii din Kindarena și nu numai sperau ca Irina Begu să o învingă pe Pauline Parmentier și să califice România în finala FedCup.

Nu a fost însă așa, Parmentier s-a mobilizat excelent, s-a impus în decisiv, chiar dacă Irina ar fi trebuit să fie jucătoarea cu moralul ridicat, după ce a făcut un set secund bun. Begu s-a și accidentat la gleznă în finalul partidei, iar finalista competiție revenea în meci. La scorul de 2-2 s-a jucat partida decisivă. Monica Niculescu a făcut pereche cu Simona Halep, adversare fiindu-le Caroline Garcia și Kristina Mladenovic. Româncele au reușit să-și adjudece primul set cu scorul de 7-5. A urmat o cădere în setul secund, câștigat de franțuzoaice cu scorul de 6-3. Așadar s-a jucat decisiv… Perechea gazdă a făcut break-ul la 4-4 și a servit pentru meci. Prima minge a fost frunctificată, la o greșeală a lui Niculescu… Păcat, mare păcat, efort supraomonesc pentru Simona Halep & Co, din păcate Franța a ajuns să joace în finala Fed Cup.