Liverpool spulbera FC Porto, chiar la ea acasa

atacFormaţia Liverpool s-a calificat, miercuri, în semifinalele Ligii Campionilor, învingând echipa FC Porto, în deplasare, cu scorul de 4-1, în manşa secundă a sferturilor competiţiei.
Golurile învingătorilor au fost marcate de Mane ’25, Salah ’65, Firmino ’77 şi Van Dijk ’84. Pentru Porto a înscris Militao, în minutul 69.

În tur, scorul a fost 2-0 pentru Liverpool.

În semifinale, Liverpool va întâlni FC Barcelona. De asemenea  formaţia Tottenham Hotspur s-a calificat, miercuri seară, în semifinalele Ligii Campionilor, datorită golurilor marcate în deplasare, deşi a fost învinsă, cu scorul de 4-3, de Manchester City, în manşa secundă a sferturilor competiţiei.
În tur, scorul a fost 1-0 pentru Tottenham, care a jucat atunci acasă.

Miercuri, s-au marcat cinci goluri în primele 21 de minute şi gazdele au avut un gol anulat pe final, care dacă ar fi fost validat le-ar fi adus lor calificarea.

Au marcat Sterling ‘4, ’21, Bernardo Silva ’11 şi Aguero ’59 pentru City, respectiv Son ‘7, ’10 şi Llorente ’73 pentru Tottenham.

În minutul 90+3, Sterling (Man. City) a mai înscris un gol, dar reuşita sa a fost anulată pentru ofsaid.

Tottenham va întâlni în semifinalele Ligii Campionilor echipa Ajax Amsterdam.