Poloistii oradeni vor juca din nou in finala Superligii Nationale

0
Posted April 25, 2019 by Lucian Popa in Polo

poloCSM Oradea a pătruns în finala Superligii Naționale de polo – ediția 2018/19.

Formația antrenată de către Dorin Costrăș și Ciprian Cîmpianu a depășit Corona Sportul Studențesc cu scorul de 11-8 în Meciul 3 al seriei. Aceasta s-a încheiat cu 3-0 la general. Pe sferturi: 3-3, 4-1, 1-3, 3-1.

Oradea s-a desprins la 3-1, însă oaspeții au replicat și au trecut la conducere, scor 4-3, în debutul secvenței a 2-a. A urmat un parțial de 4-0 cu care CSM-ul s-a desprins la trei lungimi după 16 minute de joc efectiv.

Corona Sportul Studențesc a reacționat imediat după pauză și a restabilit egalitatea la 7 după ce a punctat de trei ori consecutiv. Grummy guimaraes a înscris de trei ori în ultimele zece minute de joc pentru a desprinde decisiv pe CSM Oradea în această confruntare.

Grummy Guimaraes a marcat de șase ori în această partidă. Levente Vancsik a adăugat două goluri, iar Yusuke Inaba, Alex Popoviciu și Robert Gergelyfi au înscris câte un gol pentru CSM Oradea. Josip Jerkovic a replicat cu patru goluri pentru Corona Sportul Studențesc.

Bihorenii avansează în finala competiției, unde se vor duela cu învingătoarea seriei dintre Steaua și Dinamo.