In prologul etapei, studentii trec la limita de Olimpia Salonta

atacEtapa a 26-a a Ligii a 4-a de fotbal Bihor a fost ”deschisă” de disputa dintre FC Universitatea Oradea și CSM Olimpia Salonta, scor final 3-2. Jocul a avut loc marți 14 mai.

Gazdele au deschis scorul la prima acțiune ofensivă, Emad marcând din aproapierea liniei de poartă. Gazdele continuaă să domine, Ferik având două situații foarte bune de a majora diferența.

Organizatorii sunt surpriși pe contraatac și la prima acțiune ofensivă, oaspeții restabilesc egalitatea. Partea a doua începe cu schimbări în ambele tabere.

În urma unui contact în careul salontan, centralul lasă jocul să continue pentru ca la doar câteva minute distanță să acorde mult mai ușor un penalty tot în favoarea gazdelor.

Aceștia trec în avataj, și impun ritmul. După doar zece minute, din nou studenții înscriu la o acțiune colectivă de atac. Se fce 3-1, meciul se echilibrează, Salonta iese mai mult la joc și forțează pe atac.

Reduc din diferență, cu un șut din interiorul careului, iar finalul este încins.

Elevii lui Cristian Țirban aruncă mingile în față, apărătorii gazdelor resping cu ușurință, dar timpul trece greu în favoarea stundeților care joacă un imporvizații în centrul defensivei.

Finalul găsește echipa salontană în căutarea golului egalizator care nu mai vine.