Chindia trece de luceferii si promoveaza matematic in primul esalon

hanciuEtapa a 37-a a Ligii a 2-a, penultima a campionatului ediția 2018-2019 a opus sâmbătă 25 mai, față în față la Târgoviște, pe Chindia din localitate și Luceafărul Oradea. În cazul unui succes, echipa gazdă era și matematic promovată în primul eșalon.

La finele unui meci destul de interesant, echipa gazdă a reușit ovictorie clară cu scorul de 4-1 (1-1).

Organizatorii au început foarte bine meciul având două ocazii clară irosite de Neicuțescu și Liviu Mihai. Acesta din urmă a ratat și o lovitură de la 11 metri, Rus respingând în lateral în două rânduri.

La prima acțiune de atac a orădenilor, aceștia reușesc deschiderea scorului. Roșu pătrunde pe dreapta centrează în fața porții, apărarea gazdelor ezită, Paraschiv cu latul împinge balonul în plasă (0-1).

Până la pauză Chindia restabilește egalitatea, Liviu Mihai centrează perfec în fața porții, Daniel Florea cu capul punctează (1-1).

La douăzeci minute de la reluarea părții a doua, formația gazdă înscrie din nou.  Cherchez pasează perfect pentru Liviu Mihai care reușește dubla. Pe final de meci, elevii lui Viorel Modovan au mai reușit să înscrie de două ori prin Novac și Cherchez, asta după ce Mitrică a văzut două galbene și a fost eliminat.

Chindia: Aioani – Martac, C. Dinu, Bg. Şandru, D. Dumitraşcu – A. Mihaiu (Andr. Şerban 77′), Liv. Mihai (cpt.)(Vătavu 82′), D. Novac, Cr. Neguţ – D. Florea (Cherchez 63′), Neicuţescu
Antrenor: Viorel Moldovan

Luceafărul: I. Rus – Mitrică, Yabre, Opriş (Core 69′), Moihedja – C-tin. Roşu (cpt.), Preoteasa, Chiorean, Vas. Pop (Ciul 77′) – G. Paraschiv, Bebey (Luduşan 64′)
Antrenor: Cristian Lupuţ