Simona Halep are nevoie de set decisiv pentru a ajunge in turul trei la Roland Garros

simoZiua de joi a fost una plină de emoții pentru români, cu trei jucătoare evoluând în turul secund la Roland Garros. După ce Sorana Cîrstea a fost eliminată iar Irina Begu s-a calificat mai departe a venit rândul Simonei Halep, a treia favorită a turneului, să intre în arenă. Adversara româncei a fost poloneza Magda Linette.

Simona Halep a avut un prim set destul de bun reușind să se impună cu scorul de 6-4. După primele două ghemuri, constănțeanca a reușit break-ul, cu care a trecut în avantaj. De asemenea la 5-3, Simona Halep a beneficiat de prima minge de meci, pe care a ratat-o. În cele din urmă, Simona Halep a servit și a ratat două mingi de meci, Linette reușid break-ul. 5-5. Linette revine și preia conducerea în setul secund, 6-5 iar jocul ei este încântător.

Poloneza închide setul, 7-5 și vom avea decisiv. Așa cum era de așteptat, experiența net superioară a româncei a făcut-o să-și adjudece setul în cele din urmă cu scorul de 6-3.